A gazdaság két családé, s összesen 500 hektárt tesz ki, melyen őszi árpát, kukoricát és napraforgót termelnek, utóbbi területe évente 150-200 hektár a vetésváltás függvényében.
– Amióta a kukoricának bizonytalanná vált a termesztése és az erősebb aszályos évek beköszöntöttek, az utolsó három év közül kettőben biztosan veszteséges volt a kukorica, miközben korábban az egyik legnyereségesebbnek számított – bocsátotta előre Pap István. – Ez vezetett oda, hogy a kukorica rovására elkezdtük növelni a sokkal jövedelmezőbb napraforgóét. Idén 200 hektáron tervezzük termelni. Az LG 50.479 SX-et tavaly 70 hektáron vetettük, s nagyon elégedettek vagyunk, elsősorban a termésstabilitással, mind aszályos, mind csapadékosabb években. Nálunk a kicsivel három tonna fölötti eredményt tudta hozni az aszályban is. Ezen kívül kiegyenlített az állomány, szemre tetszetős, hidastraktorral viszonylag könnyű benne dolgozni. A szárszilárdsága kiváló, a kezdeti korai fejlődése nagyon gyors és viszonylag korán vethető.
Pap István hozzátette: minimum 100 hektár körülire szeretnék növelni a LG 50.479 SX linolsavas napraforgó-hibrid vetésterületét.
– A szántásos művelés híve vagyok, ha száraz a tavasz, akkor hamar zárjuk a szántást simítóval, utána műtrágyázás következik – sorolta az agrotechnikai fázisokat a gazdálkodó. – A magágykészítés és a vetés közötti időt mi nem szeretjük elnyújtani, általában vagy egyazon napon történik, vagy másnap. A preemergens gyomirtást nem merjük bevállalni a tavaszi hektikus csapadékeloszlás miatt, ezért kelés után, állományba juttatjuk ki a gyomirtószert. A növényvédelem szükség szerint történik. Az utóbbi időben észrevettük, hogy a hagyományos napraforgóbetegségek kezdenek visszaszorulni, viszont a klímaváltozás következtében vannak újabbak. Mi most már inkább csak csillagbimbós állapot vége felé védekezünk, akkor egy gombaölőszeres kezelés fér bele a technológiánkba, költségszintünkbe, de nem is szokott más probléma jelentkezni. A deszikkálást is szükség szerint alkalmazzuk, vagy hagyjuk el. Ennek a hibridnek jó a vízleadó képessége, így nem feltétlen kell elvégezni a kezelést.
A termelő azt is hozzátette: a terméseredmény tekintetében bárki bármit mond, a napraforgó esetében is meghatározó a csapadékmennyiség. Ezért fontos a talaj nedvességtartalmának megőrzése és segítséget jelenthetnek a különféle biostimulátorok is, melyeket gazdaságukban is alkalmaznak. Ugyanakkor ezek kijuttatásánál se mindegy, mennyi víz áll a növény rendelkezésére, ezért oda kell figyelni az optimális időpont megválasztására.
Az állomány Express™ 50SX® gyomirtó szerrel és a szélesebb hatásspektrumú, hatékonyabb Evorelle® Express™ gyomirtó szerrel egyaránt kezelhető. Terméspotenciálja és termésstabilitása kiváló, melyet több kísérleti hálózatban bizonyított. Kiváló példa erre, hogy a 2021-es IKR kísérletekben a linolsavas, Express™-toleráns hibridek közül egyedül az LG 50.479 SX tudott 5 t/ha-nál magasabb termést elérni a kísérletben szereplő hibridek közül.
(Az Express™ és/vagy az Evorelle® Express™ az FMC Corporation vagy leányvállalatainak márkaneve és a jogtulajdonos engedélyével a Limagrain vagy leányvállalatai által felhasználható.)
Teljes körű peronoszpóra-ellenállósággal rendelkezik, melynek köszönhetően az összes, Magyarországon jelen lévő peronoszpóra rasszal szemben ellenálló.
A hibrid jellemzői:
- kiegyenlített növényállomány
- kedvező növénymagasság
- jó betegségellenállóság
- félig bókoló tányérállás
Ha felkeltette érdeklődését az LG 50.479 SX napraforgó hibrid, keresse a Limagrain kereskedelmi képviselőit!