Az LG Ambassador kiválóan alkalmazkodik a körülményekhez – Fotó: Szatmári Simon
„2022-ben jól indult a repceszezon, minden tökéletes volt, aztán a repce aratása előtt egy héttel óriási vihart kaptunk, volt olyan repce tábla, ahol 30 százalékos jégkárt mértek fel, ennek ellenére 4 tonna körüli termést értünk el. Az idei szezonban csapadékhiány miatti heterogén kelés és a pocokkártétel ellenére is elégedettek vagyunk az eredménnyel” – válaszolta Szatmári Simon, precíziós szakmérnök, őstermelő arra a kérdésre, hogy miért fognak idén is LG Ambassador repcét vetni.
Szerinte az LG Ambassador az a repcehibrid, ami tankönyvi körülmények között és extrém nehezített pályán is hozza az elvárhatót.
A repcét sosem hagyják ki a vetésforgóból
Simon édesapjával Taktaharkány környékén gazdálkodik mintegy 500 hektáron. A vetésforgóban az őszi káposztarepcén kívül megtalálható az őszi árpa, őszi búza, étkezési mák, napraforgó, kukorica, szója.
Mint mondta, mindig igyekeznek újítani a vetésszerkezeten, az élet egyre inkább úgy hozza, hogy a konvencionális növények mellett más növények termesztését is be kell tervezni, annak ellenére is, hogy ezek értékesítésével többet kell foglalkozni, utána kell menni az értékesítési csatornáknak.
A repce szerinte tipikus „impulzusnövény”, van, amikor mindenki repcézni szeretne, ha pedig egy gyengébb év következik, akkor sokan elpártolnak tőle. „Mi nem így vagyunk a repcével, igyekszünk betartani a ideális vetésforgót, ez okoz is bőven kihívásokat. Ingadozik a vetésterület, van, hogy csak 15 hektár, máskor 70 hektár van repcéből, de ki sosem hagyjuk” – mondta Simon.
A földek nagy részén barna erdőtalaj található, de gazdálkodnak öntés-réti talajon, utóbbira többnyire nem repce kerül.
A nehéz években derül ki igazán, mire képes egy hibrid
A viharban megdőlt az állomány, de gond nélkül be tudták takarítani Fotó: Szatmári Simon
2022-ben eredetileg csak 20 hektáron akartak repcét venni, meg is vették a vetőmagot (LG Ambassador). A gázárak emelkedése miatt végül inkább kukorica helyett is repcét vetettek további 50 hektáron, viszont mire ezt a döntést meghozták, már nem jutottak hozzá az LG Ambassadorhoz, másik LG hibridet vásároltak. Jó döntésnek bizonyult, hogy kibővítették a repceterületet, mert abban az évben minden körülmény ideális volt hozzá.
Az utolsó pillanatban a betakarítás előtt egy héttel kaptak jégesőt egy hatalmas vihar hozadékaként, ami megdöntötte az állományt. Volt olyan tábla, ahol 30 százalékos jégkárt mértek fel, ennek ellenére az üzemi átlag 4,14 tonna lett a teljes repceterületre vonatkozóan. Az LG Ambassador esetében, ahol nagy volt a jégkár, ott kicsivel 4 tonna alatti termést takarítottak be, viszont a kevésbé jégkáros táblákon 4,5 tonnát arattak hektáronként. A viharban természetesen megdőlt az állomány, de tökéletesen be tudták takarítani ezeket a területeket is.
2023-ban kevesebb repce fért be a vetésforgóba, 30 hektáron vetették. Az augusztus és a szeptember nagyon száraz volt, eltelt 50 nap úgy ebben az időszakban, hogy nem esett eső, szeptember 13-án vetették el végül. A szárazság miatt heterogén volt a kelés, majd októbertől a hatalmas pocokkártétellel kellett szembenézniük. A repceterület tekintélyes részét ki is kellett szántani, viszont a maradék 10 hektár LG Ambassador volt, amelyen 3,1 tonnás termésátlagot tudtak elérni hektáronként.
„Ez a két év arra nagyon jó volt, hogy láttuk, mit tud ideális körülmények között és mit tud szélsőséges évjáratban. Mindkettőben megfelelt az elvárásoknak, úgyhogy jövőre is LG Ambassadorunk lesz javarészt” – mondta Simon.
Repcetermesztési technológia címszavakban:
Szigorúan betartott növényvédelmi technológia is kell a sikerhez Fotó: Szatmári Simon
- Az ekétől nem váltak meg teljesen, de csak indokolt esetben szántanak, mindig az adott év körülményeihez igazítják a talajművelési technológiát, melyben fontos szempont a talajnedvesség megőrzése.
- Duplagabona-sortávara vetik a repcét. Gondolkodnak azon, hogy 37,5-45 cm-es tőtávval is próbát tesznek, terveik között szerepel egy szemenkénti vetőgép beszerzése.
- A növényvédelemi technológia feszes, jelenleg még a rendelkezésre álló hatóanyagokkal korádban tudják tartani a rovarkártételt, de nagy odafigyelést igényel az állomány. „Precízen kell meghatározni, hogy mikor lőjük el a puskaport”. Egy alkalommal végeznek gombaölő szeres kezelést.
- A technológiának már nem része a deszikkálás, de a becőragasztást nem hagyják ki, biztosra mennek.
A Limagrain szakemberei az egész tenyészidőszakban segítenek
„A régióvezetőt és a területi képviselőt, Grádus Ferencet is régóta ismerjük, nagyon jó a kapcsolatunk velük. Ferenc a tenyészidő alatt többször megnézi az állományt, ha bármi kérdés merül fel, mindig számíthatunk rá. Mi nem csak addig látjuk a területi képviselőt, amíg eladja a vetőmagot” – mondta a gazdálkodó.
Szatmári Simonék példája kiválóan alátámasztja, hogy az LG Ambassador
|
Keresse Ön is a Limagrain kereskedelmi képviselőit!
Grádus Ferenc
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye kereskedelmi képviselő
Tel.: +36-30-768-4574
E-mail: ferenc.gradus@limagrain.com